Username: 
  Password: 

Fall 2018 Athena/Classic/Rias
Team Schedules - 16U Classic III North
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://gs-fall18athenaclassicrias.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=5393277C-8BA1-4994-AF23-21CA74A91A38&tournamentguid=107775A2-52E7-434D-A562-CC352940DEA4&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket      


ALL D      




Winner of bracket based on total points after round robin play.
   Tie Breaker Cards
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  Points Ded Total
Points
Goal DiffGoals Against
Ylw

Red
Points Detail
 D3 : CFA Gainesville 03B Archies- CL III North05555552555-047 28  17  1 0
 D5 : Mountain United S.A. - B16U- CL III North50555502555-042 17  15  0 0
 D10 : TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North50550255555-042 12  27  3 0
 BYE : NTH NASA 03 Select- CL III North55505550502-037 15  12  2 0
 D8 : SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North00550522505-029 2  22  1 0
 D9 : SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North55525005000-027 13  12  5 0
 D7 : Rapids FC 16U Classic- CL III North05500525200-024 -1  25  5 0
 D1 : Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North55200205200-021 -5  30  3 1
 D2 : ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North20500020550-019 -13  37  3 2
 D4 : CFA Dalton 03B Navy- CL III North0005250205-4-015 -2  22  2 1
 D12 : All-In FC 03 Georgia Union- CL III North0500000020-4-03 -23  42  6 2
 D11 : YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North000000-4-4-4-4-4-0-20 -43  86  3 1

Bracket - Saturday, September 08, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606494  Gordon Street Center  12:45 PM  1 D1 vs D12Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North 9 vs.All-In FC 03 Georgia Union- CL III North1
 606491  Lakeshore Park  01:00 PM  1 D4 vs D9CFA Dalton 03B Navy- CL III North 1 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North4
 606493  Noonday Park  03:00 PM  02 BYE vs D7NTH NASA 03 Select- CL III North 4 vs.Rapids FC 16U Classic- CL III North1
 606492  Union Co. HS  03:00 PM  1 D5 vs D8Mountain United S.A. - B16U- CL III North 2 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North0
 606490  Garden Lakes  04:00 PM  1 D3 vs D10CFA Gainesville 03B Archies- CL III North 2 vs.TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North3

Bracket - Sunday, September 09, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606548  Grizzard Park - Rome  01:00 PM  2 D11 vs D12YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North 2 vs.All-In FC 03 Georgia Union- CL III North5
 606499  Braly  01:00 PM  4 D8 vs BYESSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North 0 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North7
 606516  NGSA, Lions Field  03:00 PM  1 D7 vs D10Rapids FC 16U Classic- CL III North 4 vs.TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North0
 606507  Gordon Street Center  04:30 PM  1 D1 vs D4Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North 4 vs.CFA Dalton 03B Navy- CL III North3
 606498  Braly  05:00 PM  4 D9 vs D5SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North 4 vs.Mountain United S.A. - B16U- CL III North1

Bracket - Saturday, September 15, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606496  Grizzard Park - Rome  10:00 AM  2 D11 vs D3YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North 2 vs.CFA Gainesville 03B Archies- CL III North10
 606497  Joe Cowan Park  10:30 AM  1 D10 vs D4TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North 5 vs.CFA Dalton 03B Navy- CL III North2
 606500  NGSA, Lions Field  11:30 AM  1 D7 vs D12Rapids FC 16U Classic- CL III North 4 vs.All-In FC 03 Georgia Union- CL III North1
 606495  West Jackson MS  02:45 PM  1 D1 vs D2Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North 2 vs.ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North2

Bracket - Sunday, September 16, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606512  Silverbacks Park  09:00 AM  Coke D12 vs D8All-In FC 03 Georgia Union- CL III North 0 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North3
 606550  Joe Cowan Park  01:00 PM  1 D10 vs D2TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North 4 vs.ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North0
 606513  Union Co. HS  04:30 PM  1 D5 vs D1Mountain United S.A. - B16U- CL III North 3 vs.Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North1
 606511  Braly  05:00 PM  21 D9 vs D7SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North 6 vs.Rapids FC 16U Classic- CL III North1

Bracket - Saturday, September 22, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606501  Gordon Street Center  09:00 AM  1 D3 vs D1CFA Gainesville 03B Archies- CL III North 7 vs.Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North1
 606503  Union Co. HS  04:30 PM  1 D5 vs D10Mountain United S.A. - B16U- CL III North 9 vs.TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North0
 606506  Silverbacks Park  05:00 PM  Stad D12 vs D2All-In FC 03 Georgia Union- CL III North 2 vs.ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North3
 606502  Lakeshore Park  05:00 PM  1 D4 vs D11CFA Dalton 03B Navy- CL III North 13 vs.YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North0
 606505  NGSA, Lions Field  05:00 PM  1 D7 vs D8Rapids FC 16U Classic- CL III North 1 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North5

Bracket - Sunday, September 23, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606522  Grizzard Park - Rome  02:00 PM  1 D11 vs D7YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North 0 vs.Rapids FC 16U Classic- CL III North7
 606543  West Jackson MS  03:00 PM  1 D1 vs D10Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North 3 vs.TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North3
 606520  Holland Sports Complex  04:00 PM  4 D2 vs D5ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North 1 vs.Mountain United S.A. - B16U- CL III North8
 606554  Silverbacks Park  05:00 PM  Ren D12 vs BYEAll-In FC 03 Georgia Union- CL III North 1 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North2

Bracket - Saturday, September 29, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606509  Grizzard Park - Rome  10:00 AM  2 D11 vs D5YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North 2 vs.Mountain United S.A. - B16U- CL III North10
 606510  Joe Cowan Park  10:30 AM  1 D10 vs BYETRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North 3 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North2
 606508  Holland Sports Complex  11:00 AM  4 D2 vs D3ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North 3 vs.CFA Gainesville 03B Archies- CL III North5

Bracket - Sunday, September 30, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606527  Union Co. HS  04:30 PM  1 D5 vs D3Mountain United S.A. - B16U- CL III North 2 vs.CFA Gainesville 03B Archies- CL III North5
 606546  Lakeshore Park  06:00 PM  1 D4 vs D7CFA Dalton 03B Navy- CL III North 0 vs.Rapids FC 16U Classic- CL III North0

Bracket - Saturday, October 06, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606514  Lakeshore Park  10:00 AM  1 D4 vs D2CFA Dalton 03B Navy- CL III North 6 vs.ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North0
 606518  West Jackson MS  11:00 AM  1 D3 vs D12CFA Gainesville 03B Archies- CL III North 4 vs.All-In FC 03 Georgia Union- CL III North0

Bracket - Sunday, October 07, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606544  Holland Sports Complex  12:00 PM  3 D2 vs D9ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North 1 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North1

Bracket - Saturday, October 13, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606521  West Jackson MS  09:00 AM  1 D3 vs D4CFA Gainesville 03B Archies- CL III North 5 vs.CFA Dalton 03B Navy- CL III North1
 606524  Braly  11:00 AM  4 D9 vs D12SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North 4 vs.All-In FC 03 Georgia Union- CL III North1
 606523  Joe Cowan Park  01:30 PM  2 D10 vs D8TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North 3 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North0

Bracket - Sunday, October 14, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606515  Metro North Pk  05:00 PM  3 BYE vs D11NTH NASA 03 Select- CL III North 21 vs.YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North0

Bracket - Saturday, October 20, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606528  Braly  09:00 AM  4 D8 vs D11SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North 4F vs.YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North
Forfeited Game
0
 606526  Holland Sports Complex  11:00 AM  3 D2 vs BYEATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North 0 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North7
 606529  Braly  01:00 PM  4 D9 vs D10SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North 2 vs.TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North3
 606530  Silverbacks Park  01:30 PM  Stad D12 vs D4All-In FC 03 Georgia Union- CL III North 1 vs.CFA Dalton 03B Navy- CL III North1
 606525  Ruby C. Fulbright Field  03:00 PM  2 D7 vs D1Rapids FC 16U Classic- CL III North 4 vs.Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North0

Bracket - Sunday, October 21, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606549  TBD C   --    --  D11 vs D1YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North
Forfeited Game
 0 vs.Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North4F
 606545  Gordon Street Center  09:00 AM  1 D3 vs D8CFA Gainesville 03B Archies- CL III North 4 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North4
 606504  Noonday Park  11:00 AM  01 BYE vs D9NTH NASA 03 Select- CL III North 1 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North0
 606553  Ruby C. Fulbright Field  01:30 PM  2 D7 vs D5Rapids FC 16U Classic- CL III North 1 vs.Mountain United S.A. - B16U- CL III North1

Bracket - Saturday, October 27, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606533  West Jackson MS  09:00 AM  1 D3 vs BYECFA Gainesville 03B Archies- CL III North 3 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North0
 606535  Grizzard Park - Rome  10:00 AM  1 D11 vs D9YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North
Forfeited Game
 0 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North4F
 606532  Holland Sports Complex  01:00 PM  4 D2 vs D7ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North 2 vs.Rapids FC 16U Classic- CL III North1
 606531  West Jackson MS  04:15 PM  1 D1 vs D8Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North 1 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North1
 606536  Silverbacks Park  07:00 PM  Stad D12 vs D10All-In FC 03 Georgia Union- CL III North 3 vs.TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North6
 606534  Lakeshore Park  07:00 PM  1 D4 vs D5CFA Dalton 03B Navy- CL III North 0 vs.Mountain United S.A. - B16U- CL III North1

Bracket - Sunday, October 28, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606489  Holland Sports Complex  04:00 PM  4 D2 vs D11ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North 4F vs.YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North
Forfeited Game
0
 606519  West Jackson MS  06:30 PM  1 D1 vs BYEAlliance SC 03 Boys Elite- CL III North 1 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North6

Bracket - Saturday, November 10, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606537  Braly  09:00 AM  4 D9 vs D1SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North 0 vs.Alliance SC 03 Boys Elite- CL III North0
 606539  Ruby C. Fulbright Field  01:00 PM  2 D7 vs D3Rapids FC 16U Classic- CL III North 0 vs.CFA Gainesville 03B Archies- CL III North6
 606538  Braly  01:00 PM  4 D8 vs D2SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North 1 vs.ATHENS UNITED 03 BOYS BLACK- CL III North0
 606542  Union Co. HS  03:00 PM  1 D5 vs D12Mountain United S.A. - B16U- CL III North 4F vs.All-In FC 03 Georgia Union- CL III North
Forfeited Game
0
 606541  Joe Cowan Park  04:00 PM  1 D10 vs D11TRAC Covered Bridge 2003 Classic- CL III North 4F vs.YMCA Arsenal Rome - 2003B White- CL III North
Forfeited Game
0

Bracket - Sunday, November 11, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606552  Braly  01:00 PM  4 D8 vs D4SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North 2 vs.CFA Dalton 03B Navy- CL III North4
 606551  Adams Park  02:00 PM  1 D9 vs D3SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North 1 vs.CFA Gainesville 03B Archies- CL III North2
 606547  Union Co. HS  03:00 PM  1 D5 vs BYEMountain United S.A. - B16U- CL III North 3 vs.NTH NASA 03 Select- CL III North1

Bracket - Friday, November 30, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606517  Braly  07:30 PM  4 D8 vs D9SSA Chelsea 03B Select Black 1- CL III North 1 vs.SSA Chelsea 03B Select Black 2- CL III North0

Bracket - Saturday, December 15, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606540  Metro North Pk  11:00 AM  3 BYE vs D4NTH NASA 03 Select- CL III North 0F vs.CFA Dalton 03B Navy- CL III North
Forfeited Game
0






Affinity Sports Copyright 2019, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.